18
lis

Jak zaprojektować szafę, by była funkcjonalna?


Szafa wykonywana na indywidualne zamówienie to element wystroju coraz częściej obecny w wielu domach. Idealnie dopasowana do wolnego miejsca w wybranym pomieszczeniu, oferuje dużą ilość przestrzeni do przechowywania, a jej wnętrze wykonane według wskazówek klienta precyzyjnie wpisuje się w jego potrzeby, gwarantując maksymalną funkcjonalność i wygodę codziennego użytkowania. Szkic takiej szafy na wymiar można wykonać zarówno samodzielnie, jak i skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz. O czym należy pamiętać, przygotowując plan nowego mebla oraz dlaczego warto przygotować go we współpracy ze specjalistą?

Wygoda i funkcjonalność w trakcie codziennej eksploatacji

Aby szafa była wygodna w bieżącym użytkowaniu, konieczne jest staranne zaplanowanie zarówno jej wnętrza, jak i elementów zewnętrznych. Jak zaprojektować szafę, by była funkcjonalna? Jeżeli będzie ona ustawiona w niewielkim pomieszczeniu, powinna posiadać drzwi przesuwne – najlepiej wyposażone w dodatkowe lustro, które optycznie powiększy przestrzeń. Jeśli natomiast szafa na wymiar ma zostać zlokalizowana w większym pokoju, można zastosować w niej tradycyjnie otwierane drzwi. Dodatkowo warto zdecydować się na zamontowanie wewnętrznego oświetlenia, które ułatwi odnalezienie odzieży i innych przedmiotów nawet w najgłębszych zakamarkach mebla.

Optymalny rozmiar i układ wnętrza

Nawet w niewielkim mieszkaniu możliwe jest zastosowanie szafy wykonanej na wymiar, która zapewni dostateczną ilość miejsca do przechowywania. Aby uzyskać optymalny efekt, układ takiego mebla warto omówić z projektantem wnętrz. Podpowie on sprawdzone rozwiązania, które sprawią, że szafa będzie w pełni funkcjonalna, bez względu na jej wielkość. Każda zaprojektowana na wymiar garderoba powinna mieć przynajmniej 60 cm głębokości – to ilość niezbędna, by powiesić ubrania na wieszakach bez ryzyka ich pogniecenia. Jeżeli jej właściciel korzysta z długich sukienek czy płaszczy, drążek w szafie musi być zawieszony co najmniej 170 cm ponad jej podłogą, a w przypadku krótszych ubrań – około 60 cm. W małej szafie warto zastosować praktyczny w obsłudze wysuwany wieszak poprzeczny, a w wysokim meblu – pantografy, umożliwiające wygodne zdjęcie zawieszonych wysoko ubrań. W żadnej garderobie nie może także zabraknąć półek o szerokości około 50 cm, zlokalizowanych pod, nad oraz z boku drążka na wieszaki. Warto rozważyć również możliwość montażu szuflad, które ułatwią przechowywanie drobniejszych elementów – bielizny, apaszek czy dodatków.

Dodatkowe elementy ułatwiające użytkowanie

Jak zaprojektować szafę, by była funkcjonalna? Dobrze będzie zastosować w niej dodatkowe udogodnienia, które jeszcze bardziej wpłyną na jej praktyczny charakter. Profesjonalny projektant wnętrz może zaproponować między innymi odpowiednią półkę na buty, dedykowaną do przechowywania damskich szpilek bądź wyposażoną w prawidła, które ułatwią utrzymanie kształtu każdego typu obuwia. W małych mieszkaniach w takiej szafie można umieścić także specjalny drążek, przeznaczony do zawieszenia rury od odkurzacza czy też wytrzymały hak, przydatny do przechowywania deski do prasowania. Ostateczny kształt i wygląd wnętrza każdej szafy będzie zależał wyłącznie od preferencji i potrzeb jej użytkownika.

Szafa to jeden z najważniejszych mebli w każdym mieszkaniu. Starannie zaprojektowana, będzie niezwykle funkcjonalna w codziennej eksploatacji, stanowiąc zarazem ozdobę wnętrza. Choć wygląd jej środka można zaplanować samodzielnie, skorzystanie z pomocy projektanta wnętrz ułatwi optymalne zorganizowanie przestrzeni, bez względu na rozmiar i styl szafy.