19
lut

Jak zaprojektować kuchnię? Uniwersalne wskazówki dla zainteresowanych

Kuchnia to jedno z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w domu. To w niej cała rodzina może się spotkać i stworzyć dla siebie coś pysznego do jedzenia, spędzając przy tym wspólnie czas i dobrze się bawiąc. Dlatego też kuchnia powinna być niezwykle funkcjonalna i komfortowa. Warto również zwrócić uwagę na jej walory estetyczne, aby czuć się w niej dobrze i aby stanowiła reprezentatywną przestrzeń – również dla gości. Na czym skupić się szczególnie podczas urządzania kuchni?

Usługi projektowe

W internecie dostępne są bezpłatne programy do projektowania pomieszczeń. Warto z nich skorzystać, aby stworzyć swoją wymarzoną kuchnię i sprawdzić czy wybrane elementy będą ze sobą współgrać jako całość. Wybrać można w nich układ mebli czy podstawowych sprzętów kuchennych. Dla osób, które nie mają żadnego pomysłu na aranżację, doskonałym wyjściem okaże się wizyta u projektanta czy w studiu meblowym.

Umieszczenie kuchni w domu

Układ pomieszczeń w całym domu ma ogromne znaczenie. Z racji, że kuchnia to miejsce, w którym gotowanie wytwarza dużo ciepła, warto umieścić ją od północnej części. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku lata, kiedy długie i gorące dni dają się we znaki. Dodatkowe słońce pochodzące z okien nie będzie przegrzewać pomieszczenia, a przygotowywanie posiłków będzie przyjemniejsze. Co więcej, ograniczenie słońca wpłynie na przedłużenie świeżości produktów. Niezwykle praktyczne jest również położenie kuchni możliwie blisko wejścia do domu – dzięki temu droga z zakupami będzie krótsza.

Funkcjonalne meble

W kuchni najważniejsza jest przestrzeń – zarówno ta do przechowywania, jak i ta do przygotowywania posiłków. Projektując kuchnie warto zadbać o funkcjonalne szafki wiszące zabudowane pod sam sufit. Skutkuje to nie tylko ciekawym efektem wizualnym, ale sprawia, że otrzymuje się większą ilość miejsca do schowania urządzeń i akcesoriów kuchennych oraz produktów spożywczych. Dolna część zabudowy kuchennej powinna zawierać wysuwane głębokie szuflady, a narożnik – obrotowy stelaż. Wpływa to przede wszystkim na komfort korzystania z kuchni. W większych pomieszczeniach warto pomyśleć o wyspie kuchennej, która podnosi efekt wizualny i dostarcza dodatkowego miejsca do pracy lub przechowywania.

Wskazówki dotyczące wyposażenia

Niezależnie od wielkości kuchni ważne jest utrzymanie funkcjonalności całego pomieszczenia. W tym celu należy pamiętać o regule „trójkąta roboczego”, w którego skład wchodzi lodówka, zlew i kuchenka. Są to najczęściej używane i powiązane ze sobą procesami podczas gotowania elementy wyposażenia. Należy skupić się przede wszystkim na odległościach – zbyt małe będą ograniczały swobodne ruchy, a zbyt duże mogą powodować wydłużenie drogi i ogólny chaos. W całym projekcie nie wolno zapomnieć o tym, aby lodówka nie stała w bezpośrednim otoczeniu kuchenki – wskazują na to względy ekonomiczne, ponieważ wysoka temperatura kuchenki będzie zwiększała pracę lodówki. Podobne działanie mają promienie słoneczne, co oznacza, że lodówkę należy ustawić w cieniu. W przypadku korzystania z kuchenki, która posiada płomień – warto zainstalować ją w dalekiej odległości od okna, aby otwarte nie groziło zdmuchnięciem ognia.

Instalacje kuchenne

Kuchnia potrzebuje przede wszystkim odpowiedniej wentylacji, zwłaszcza w przypadku, gdy jest ona połączona z salonem. Niemniej ważna jest instalacja elektryczna. Składa się na nią m.in. oświetlenie. Należy zwrócić uwagę nie tylko na lampy sufitowe, ale również oświetlenie pod szafkami wiszącymi. Ważna jest także ilość kontaktów elektrycznych i ich rozmieszczenie. Potrzebne są one nie tylko do podłączenia lodówki czy piekarnika, ale również czajnik elektryczny i inne urządzenia kuchenne.