Pokój aktywnego dziecka
Królestwo zabawy i wyobraźni
Wbrew obawom wielu rodziców funkcjonalne urządzenie pokoju dla aktywnego dziecka nie musi kosztować fortuny. Warto zapytać dziecko, o czym marzy w swoim pokoju, a następnie zaproponować mu kilka sprawdzonych rozwiązań aranżacyjnych. Pomysły typu ścianka wspinaczkowa, małpi gaj, drabinki gimnastyczne lub po prostu miejsce na materac albo matę są łatwe w realizacji, a ich pozytywnym efektem będzie prywatny świat dziecka.
Taki, w którym można bezpiecznie i przyjemnie odreagować szkolny stres, spalić kalorie i czuć się dobrze. Psychologowie dziecięcy zgodnie podkreślają, że nawyk ruchu kształtujemy od najmłodszych lat, zaś wdrożenie dziecka w aktywny wypoczynek, nawet podczas niewielkich przerw pomiędzy nauką kolejnych przedmiotów szkolnych, zaprocentuje lepszą koncentracją, większą odpornością psychiczną i sprawnym radzeniem sobie w codziennym, szkolnym życiu.
Pokój aktywnego dziecka będzie wówczas nie tylko sypialnią i gabinetem, ale i małym, niezależnym kawałkiem świata wyobraźni. Dziecięcy mózg polubi przestrzeń aktywności ruchowej dobrze zintegrowaną z edukacyjnymi i sypialnianymi funkcjami pokoju. Dajmy więc dziecku szansę na harmonijny rozwój umysłu i ciała. A i sami skorzystajmy z kilku, prostych w realizacji podpowiedzi. Może i nasza sypialnia albo biuro staną się przestrzenią aktywności.
Ścianka wspinaczkowa
Pierwsza z dobrych podpowiedzi na element wyposażenia pokoju aktywnego dziecka to ścianka wspinaczkowa. Wymaga ona pomalowania ściany nietoksyczną, choć nieścieralną farbą i montażu uchwytów umożliwiających wspinanie się po ściance. Ten rodzaj ruchu procentuje dobrym rozwojem mięśni rąk i nóg, umiejętnością koncentracji i pozytywnym spożytkowaniem dziecięcej energii. Nawet jeśli powierzchnia pokoju nie jest duża, można dostosować do niej ściankę, montując odpowiednią ilość uchwytów. Wszystko zależy od potrzeb i zamiłowań dziecka. Domowa ścianka wspinaczkowa zachęca w efekcie do wyprawy do profesjonalnego klubu wspinaczkowego. Od czegoś trzeba przecież zacząć przygodę z nieco ambitniejszą turystyką górską jaką jest wspinaczka.
Małpi gaj
Równie prostym w realizacji, a dającym mnóstwo dobrej zabawy jest aranżacyjny pomysł montażu małpiego gaju. W praktyce mogą go tworzyć liny przymocowane do sufitu lub ścian, wiszące drabinki do podciągania się lub huśtawki pokojowe. Każdy z tych elementów rozwija nie tylko sprawność fizyczną dziecka, ale i wyobraźnię przestrzenną. Do małpiego gaju można także zaprosić przyjaciół i tworzyć z nimi bajkowe scenariusze.
Drabinka gimnastyczna
Stosunkowo najłatwiejszym w realizacji elementem pokoju aktywnego dziecka jest drabinka gimnastyczna. Można ją zamontować w różnych konfiguracjach, w zależności od przestrzeni pokoju. Drabinka ucieszy zresztą nie tylko już trenującego sportowca, ale i – po niewielkiej zachęcie rodzica – pobudzi chęć do ćwiczeń dziecka. Przy drabince można przecież poćwiczyć razem z dzieckiem, pokazując mu zróżnicowane zestawy ćwiczeń, użyć szarf gimnastycznych, klocków do jogi lub lin, aby przekonać dziecko, że precyzyjny ruch może być naprawdę interesujący. Drabinka gimnastyczna przyda się także w walce z najpopularniejszymi wadami postawy, takimi jak skolioza lub lordoza. Prawidłowo zamontowana drabinka gimnastyczna może również pomóc w ćwiczeniach równowagi podczas wspinania lub podciągania się przy użyciu szczebelków.
Bezpieczne lądowanie
Planując pokój dla aktywnego dziecka należy przede wszystkim przemyśleć kwestie bezpieczeństwa. Podłogę warto wyłożyć miękkimi panelami drewnianymi, łatwymi do utrzymania w czystości lub niebrudzącą się wykładziną podłogową. W pokoju ze ścianką wspinaczkową lub drabinką gimnastyczną przyda się nawet materac gimnastyczny, który dobrze zamortyzuje upadki. Fizjoterapeuci radzą także wyposażenie pokoju w poduszki lub piłki do siedzenia, wspomagające właściwą pracę kręgosłupa dziecka. Można wręcz pomyśleć o strefie relaksu po ćwiczeniach lub nauce w postaci rozłożonej na stałe maty do jogi. Każdy pomysł aranżacyjny zmierzać powinien do zrównoważenia aktywności i relaksu w rozwoju dziecka. Uczmy je od najmłodszych lat tej zasady harmonijnego rozwoju.
W urządzeniu pokoju aktywnego dziecka pomóc ci może dobry projektant wnętrz. Odszukaj architekta wnętrz z okolicy.
0 komentarzy