Ogrzewanie podłogowe elektryczne – fakty i mity
Ogrzewanie podłogowe zyskało szeroką popularność ze względu na wysoką wydajność i zdolność do oszczędzania energii. Poniżej zostały przybliżone istotne fakty i mity na temat tego systemu grzewczego.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest bardzo drogie – częściowa prawda
Instalacja nowoczesnych systemów ogrzewania podłogowego w rzeczywistości w większości przypadków jest droższa niż tradycyjne grzejniki. Jednak przy długotrwałym użytkowaniu system ogrzewania podłogowego zapewnia wymierne korzyści i oszczędność kosztów. W pomieszczeniach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe komfort cieplny będzie odczuwany w niższej temperaturze niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Różnica wyniesie średnio 2 ° C.
Dlatego, jeśli w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym, które utrzymuje temperaturę + 18 ° C, będziemy czuć się tak komfortowo, jak w pomieszczeniu z grzejnikami w temperaturze + 20 ° C. Zatem różnica temperatur wynosząca tylko 2 ° C w długim okresie daje około 7% oszczędności kosztów ogrzewania. Można również zaoszczędzić dodatkowe pieniądze dzięki systemowi kontroli temperatury podłogi, który jest w stanie regulować wydajność cieplną systemu grzewczego w trybie automatycznym.
Ogrzewanie podłogowe nadaje się tylko do podłóg wyłożonych płytkami – błędne przekonanie
Najczęstszym nieporozumieniem na temat ogrzewania podłogowego jest nieprawidłowa interpretacja obszaru ich możliwego zastosowania. Zdecydowana większość klientów z jakiegoś powodu uważa, że ogrzewanie podłogowe można stosować tylko wtedy, gdy powłoka wykończeniowa jest wykonana z płytek ceramicznych, co jest zasadniczo błędne.
Systemy ogrzewania podłogowego są najczęściej stosowane w podłogach z płytek ceramicznych, ale tylko z powodu niskiej odporności termicznej tego materiału. Innymi słowy, płytki podłogowe bardziej niż inne pokrycia podłogowe wymagają ogrzewania, ponieważ chodzenie po nich bez kapci jest po prostu nieprzyjemne, szczególnie w zimie. Ale to wcale nie oznacza, że płytka ceramiczna jest jedynym dopuszczalnym rodzajem powłoki do układania elementów ogrzewania podłogowego. Nowoczesne systemy grzewcze działają równie dobrze na podłogach pokrytych naturalnym drewnem, gresem, żywicami i betonem architektonicznym, panelami winylowymi lub laminowanymi.
Przed zainstalowaniem ogrzewania podłogowego należy ustalić, gdzie będą stały meble – prawda
Tak, chociaż dotyczy to głównie dużych, masywnych mebli i sprzętu, które zakrywają duże obszary podłogi. Chodzi o to, aby nie umieszczać rur grzewczych bezpośrednio pod meblami, które utrudniają rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Dotyczy to przede wszystkim: szafek kuchennych, mebli do zabudowy, wanien i brodzików. Lepiej nie stawiać takich mebli na podłodze całą podstawą, ale postawić je na nogach, ponieważ w tym przypadku nic nie będzie zakłócać swobodnego przepływu powietrza. Jeśli planuje się postawić meble na podłodze całą ich podstawą, nie ma sensu kłaść pod nimi ciepłej podłogi, ponieważ podgrzeje ona tylko meble od dołu.
Ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe – błędne przekonanie
Ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie promieniowania, czyli zupełnie inaczej niż system oparty o grzejniki (zasada konwekcji). System ogrzewania podłogowego jest idealny dla alergików między innymi dlatego, że w pomieszczeniu z zainstalowaną podłogówką nie unosi się kurz. Tego trudno uniknąć w przypadku grzejników, gdzie po jego nagrzaniu do powyżej 55 stopni Celsjusza zawsze występuje ten problem.
Ogrzewanie podłogowe zapobiega powstawaniu wilgoci w ścianach. To zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się chorobotwórczych grzybów. Dość powszechna jest opinia, że podłogówka powoduje efekt ciężkich nóg. Warto więc podkreślić, że w przypadku odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej instalacji nie ma możliwości pojawienia się tego problemu.
Systemy ogrzewania podłogowego emitują pole elektromagnetyczne – nieprawda
Ze szkolnych lekcji fizyki wiadomo, że gdy prąd elektryczny przepływa przez przewodnik, wokół niego powstaje elektromagnetyczne promieniowanie lub pole. Różnica między tymi terminami to długość fali. Słowo promieniowanie zaleca się stosować, gdy długość fali można porównać z jej wpływem na otaczające obiekty. Promieniowanie rentgenowskie, promieniowanie mikrofalowe itp. Fale takie mogą przenikać ludzkie ciało i zmieniać strukturę DNA w komórkach.
Częstotliwość niebezpiecznej fali jest mierzona w milionach herców. W ogrzewaniu podłogowym elektycznym wartość ta osiąga tylko 50 Hz. W przypadku tego zjawiska termin pole jest bardziej odpowiedni. Nie jest w stanie przeniknąć do ludzkiego ciała i wywołać negatywnego wpływu. Producenci ogrzewania podłogowego wyposażają produkty w specjalne wkładki wykonane z miedzi lub cienkiej folii.
Ogrzewanie podłogowe jest niebezpieczna z powodu porażenia prądem – nieprawda
Przy opracowywaniu ogrzewania podłogowego dużą wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa. Prawie 85% konstrukcji podłogi ma zapobiegać awariom elektrycznym, a tylko pozostałe 15% dotyczy ogrzewania podłogowego. Rdzenie kabla grzejnego znajdują się pod grubą warstwą powłok polimerowych, które nie przewodzą prądu elektrycznego.
Na konstrukcję nakładana jest folia ochronna, po czym wszystko to pokrywa się kolejną warstwą PVC. Pozycja kabla jest mocno utwierdzona w podłodze, co eliminuje możliwość uszkodzenia. Połączenie gęstej izolacji w kilku warstwach i niemożności uszkodzenia kabla pozwala zamontować podłogę w pomieszczeniach o dużej wilgotności, łazience, kuchni itp. W praktyce oznacza to, że ani rozlana woda, ani wilgoć nie mogą przyczynić się do porażenia prądem elektrycznym.
Na temat ogrzewania podłogowego warto porozmawiać z doświadczonym specjalistom, który ma już za sobą wiele tego typu instalacji. Jego ocena będzie najbardziej obiektywna względem tego, co na temat popularnej podłogówki przeczytać można np. w internecie.
Zapamiętaj, że dobry projektant wnętrz zaproponuje ci optymalny system grzewczy. Możesz mu polecić zajęcie się problemem ogrzewania. Odszukaj architekta wnętrz z okolicy.
0 komentarzy