projekt salonu
17
lut

Urządzamy małe mieszkanie

Jeszcze nie tak dawno urządzanie małej przestrzeni było prawdziwym koszmarem. Dziś, aby stworzyć funkcjonalne mieszkanie na niewielkim metrażu 25m2, 30m2, 35m2, 40m2 wystarczy skorzystać z odpowiednich rozwiązań. Inspiracji jest naprawdę mnóstwo, a projektanci wnętrz prześcigają się w proponowaniu coraz bardziej zaskakujących sposobów na mikro i małe przestrzenie do życia. Poznaj praktyczne pomysły na aranżację małego mieszkania.

Urządzanie małego mieszkania — jakich błędów nie popełniać?

W projektowaniu małego mieszkania można popełnić wiele błędów. Niestety kawalerkę łatwo zamienić w niefunkcjonalną klitkę, w której ciężko się poruszać i coś znaleźć. Poprzez nieodpowiedni dobór kolorów można nabawić się klaustrofobii. Ciemne kolory pomniejszą wizualnie przestrzeń. Jaskrawe w nadmiarze spowodują chaos. Nie warto trzymać licznych bibelotów, gdyż będą one wywoływać przytłaczające wrażenie. Co zatem zrobić, aby małe M zamienić w estetyczną i praktyczną przestrzeń do mieszkania? Nie przesadzać. Minimalizm od dłuższego czasu jest hitem wnętrzarskim i najbezpieczniej kierować się jego zasadami w aranżowaniu małego wnętrza.

Dopasowanie aranżacji do stylu życia

Jedni dużo gotują, inni jedzą na mieście. Jedni pracują w domu, inni całe dnie spędzają poza domem. Jedni są zbieraczami i mają całą masę rzeczy, które gdzieś trzeba upchnąć, inni zaś nie przywiązują się do przedmiotów i nie potrzebują zbyt wiele mebli do przechowywania. Osoby jadające poza domem powinny zrezygnować z dużego blatu kuchennego na rzecz innych mebli. Ci, którzy pracują w domu, powinny zadbać o funkcjonalne miejsce do wykonywania swoich obowiązków. Nie obejdzie się bez biurka, które może służyć do pracy i jako mebel do przechowywania. W żadnym mieszkaniu nie obejdzie się bez szafy. W małym lepiej postawić na jedną pojemną, zabudowaną po sam sufit. Jej układ powinien być przemyślany, aby zmieściły się w niej zarówno ubrania, jak i sprzęty domowe, odkurzacz czy żelazko. W przeciwnym razie takie przedmioty będą zapewne trzymane na wierzchu, co wprowadzi nieład.

Tajniki na powiększenie domowej przestrzeni

Najlepiej, aby przestrzeń była otwarta i utrzymana w jasnych kolorach. Intensywne kolory warto zarezerwować dla dodatków. Jeśli to tylko możliwe, warto pozbyć się ścianek działowych. W zamian za to trzeba postarać się o wyznaczenie konkretnych stref za pomocą mebli. Pomiędzy częścią kuchenną a strefą odpoczynku powinien się znajdować stolik z krzesłami lub wyspa z hokerami bez oparcia, które bez trudu można wsunąć pod blat. Sofę z funkcją spania najlepiej umieścić pod ścianą, aby na środku pozostała, choć niewielka pusta przestrzeń. To optycznie powiększy całe wnętrze.
Wybierając elementy wyposażenia do małego mieszkania, warto postawić na te wielofunkcyjne. Pufa może być świetnym miejscem do siedzenia, zwłaszcza dla gości, a jednocześnie schowkiem na dokumenty, książki czy inne drobiazgi. Niezbędnikiem w małym mieszkaniu są lustra. One najlepiej powiększają przestrzeń. Powinny znaleźć się na frontach dużej szafy, aby nie zdominowała ona wnętrza. Innymi sprzymierzeńcem niewielkich metraży są białe fronty na wysoki połysk. Odbijają one światło, a w towarzystwie białych ścian niemal znikają.