10
wrz

Siłownia w domu

Domowa siłownia to skryte marzenie wielu z nas. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego, ponieważ własny kąt do ćwiczeń niesie za sobą same korzyści. Niestety, nie zawsze wiemy lub też mamy możliwość odpowiedniego zagospodarowania swojego mieszkania w taki sposób, aby zmieściły się w nim podstawowe przyrządy do ćwiczeń. Jednak głowa do góry! Już za chwilę dowiesz się, jak mądrze znaleźć i urządzić swoją domową strefę aktywność oraz jakich sprzętów nie może w niej zabraknąć!

Siłownia w domu. Od czego zacząć?

Tworząc domową siłownię, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zdecydowanie ułatwią nam naszą pracę oraz pozwolą stworzyć bezpieczną, i co najważniejsze funkcjonalną strefę codziennych aktywność. Sprawdźmy, jak krok po kroku urządzić własną salę ćwiczeń.

Odpowiednie pomieszczenie lub przestrzeń do ćwiczeń 

Projektując domową siłownię, kluczową rolę odgrywa przestrzeń, jaką ma ona zajmować. Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych  mogą z łatwością wygospodarować odpowiedni kąt do ćwiczeń. Może być nim nieużywane do tej pory pomieszczenie lub fragment większego pokoju, przedzielony na przykład ścianką działową. W korzystnej sytuacji są także ci, którzy dopiero co rozpoczynają projektowanie wnętrz swoich czterech ścian. W takim przypadku w projekcie bez problemu możemy uwzględnić pożądaną przez nas siłownię, przeznaczając na nią osobny pokój.

Najwięcej kłopotów napotykają mieszkańcy bloków, ponieważ zajmowane przez nich mieszkania posiadają z reguły niewielką powierzchnię, dlatego znalezienie dodatkowej przestrzeni na sprzęty do ćwiczeń nie zawsze jest sprawą prostą. Warto wtedy pamiętać, aby:

  • W pierwszej kolejności zadbać o swój własny komfort. Każdorazowe przemeblowywanie mieszkania w celu wyciągnięcia przyrządów do ćwiczeń lub wykonywania treningów nie jest ani wygodne, ani tym bardziej bezpieczne. Mając niewielkich rozmiarów pomieszczenia lepiej zrezygnować z dużych maszyn, na rzecz wielu równie sprawdzonych akcesoriów, takich jak gumy mini band, steper, który możemy schować pod łóżkiem lub w szafie, czy też zestaw hantli.
  • Decydując się na sprzęt taki jak bieżnia lub rowerek stacjonarny, zwróćmy uwagę, gdzie zostanie on umieszczony. Najlepszym miejscem będzie sypialnia lub wolny pokój, a nie salon, w którym tak duże urządzenie może zaburzyć przytulny wygląd.

Wentylacja 

Podczas treningów o wysokiej intensywności nasze serce przyspiesza i zwiększa się również nasze zapotrzebowanie na tlen. Oczywiście okna to podstawa, jednakże mając taką możliwość, warto zadbać także o specjalne kraty wywiewne oraz nawiewniki, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza.

Podłoga

Domową siłownię powinniśmy zabezpieczyć  również wytrzymałą podłogą. Najlepiej, aby była ona:

  • antypoślizgowa,
  • odporna na uderzenia oraz zarysowania,
  • solidna i trwała

Kiepskim wyborem będą śliskie kafelki lub panele. Odpowiedni materiał stanowią natomiast maty gumowe lub płyty korkowe.

Ściany

Kolorystka ścian nie jest oczywiście rzeczą najważniejszą, jednakże z pewnością warto zdecydować się na barwę, która oddziałuje na nas pozytywnie i motywuje do działania. Obowiązkowo w domowej siłowni powinny znaleźć się także lustra, pozwalające na kontrolowanie swojej postawy podczas wykonywania ćwiczeń.

Niezbędne wyposażenie domowej siłowni

Wiedząc już, na jakie kwestie zwrócić uwagę urządzając swoją domową salę do ćwiczeń, przyszła pora na dobór odpowiedniego sprzętu. Oczywiście to, co znajdzie się w jej wnętrzu w dużej mierze zależne jest od wielkości pomieszczenia, jakim dysponujemy. Upychanie wielu urządzeń na niewielkich powierzchniach znacznie utrudni nam poprawne wykonywanie ćwiczeń a także przyczyni się do niższego komfortu w trakcie treningów, dlatego też pomocne w tych przypadkach będą urządzenia funkcjonalne, zajmujące niewielką przestrzeń i jednocześnie pozwalające na angażowanie różnych partii mięśniowych.

Podstawowe sprzęty siłowe, które pozwolą Ci na efektywny trening oraz wymodelowanie sylwetki to m.in.:

  • Przyrządy do ćwiczeń cardio: rowerek stacjonarny oraz bieżnia, na których spalimy kalorie oraz poprawimy swoją kondycję i wydolność.
  • Przyrządy do ćwiczeń siłowych: gryf i obciążenia, hantle do ćwiczeń o różnej masie, ławeczka z możliwością regulacji skosu wraz ze stojakami.
  • Przyrządy do wzmacniania oraz modelowania mięśni: drążek do podciągania montowany w ścianie, wyciąg do ćwiczenia mięśni pleców, ławeczka do brzuszków oraz drabinka do ćwiczeń, będąca doskonałym sprzętem wielofunkcyjnym.
  • Akcesoria fitness: gumy i taśmy mini band, piłki do ćwiczeń, skakanka, TRX, kettlebell, stepper fitness. Ich główną zaletą jest to, są one łatwe w przechowywaniu, a treningi z ich wykorzystaniem angażują do pracy całe ciało, spalając przy tym masę kalorii!

W urządzeniu siłowni w domu pomóc ci może dobry projektant wnętrz. Odszukaj architekta wnętrz z okolicy.