łazienka w9
22
kw.

Aranżacja małej łazienki w bloku. Praktyczne wskazówki.

Mała łazienka w bloku często bywa problematyczna w aranżacji. Warto więc poznać kilka trików, które pozwolą na jej wygodne, ergonomiczne i efektowne urządzenie. Przemyślany projekt niewielkiej łazienki pozwoli korzystać z niej równie wygodnie, jak z przestronnego pokoju kąpielowego.

Podstawową kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest stonowana baza. Urządzając niewielką łazienkę warto zdecydować się na monochromatyczne kolory i gładkie płaszczyzny. Tam, gdzie to możliwe – warto w ogóle zrezygnować z płytek ceramicznych na rzecz farby odpornej na działanie wody. Same płytki powinny być w miarę jednolite, co da wrażenie harmonii i spokoju. Lepiej zrezygnować z dużych, intensywnych wzorów, które w małej łazience dadzą wrażenie chaosu i nieuporządkowania. Lepiej sprawdzą się też spokojne, przygaszone kolory: biel, szarość, beż – które będą doskonałą bazą dla kolorowych dodatków. Jeśli bardzo zależy nam na dekoracyjnych płytkach – zastosujmy je tylko na niewielkim fragmencie ściany.

W małej łazience każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Warto więc zdecydować się na sprzęty kompaktowe, o mniejszych niż standardowo rozmiarach. W niewielkim pomieszczeniu sprawdzi się mniejsza muszla klozetowa czy umywalka. Będą spełniały swoją funkcję równie dobrze, jak ich standardowe odpowiedniki, nie zajmując jednocześnie cennego miejsca. Rozmiar łazienki często zmusza do rezygnacji z wanny na rzecz natrysku. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem może być prysznic bez brodzika, ze szklaną osłoną, która wizualnie nie przytłoczy małego pomieszczenia. Jeśli możemy sobie pozwolić na wannę – warto wybrać model z parawanem, który jednocześnie umożliwi skorzystanie z prysznica, bez konieczności montażu dodatkowego brodzika.

W każdej, nawet najmniejszej łazience, musi się znaleźć miejsce do przechowywania: ręczniki, środki czystości, zapasowy papier toaletowy – to utensylia niezbędne. Lepiej jednak, by w miarę możliwości były one ukryte i nie wprowadzały dodatkowego chaosu. Im mniej zbędnych przedmiotów na wierzchu – tym większe wrażenie porządku, ładu i harmonii. Warto więc wykorzystać każdy, nawet najmniejszy zakamarek na stworzenie sprytnych, zakamuflowanych schowków.

Absolutnym „must have” jest również duże lustro. W przypadku małej łazienki funkcjonuje zasada „im większe – tym lepsze”. Wnętrze odbijające się w zwierciadle będzie dawało wrażenie, że pomieszczenie jest obszerniejsze, niż w rzeczywistości. Jeśli dodatkowo będą się w nim odbijały źródła światła – efekt ten zostanie zwielokrotniony. Pamiętać należy też o odpowiednim oświetleniu. Umiejętne zastosowanie oświetlenia centralnego i dodatkowego, bocznego może przynieść niespodziewanie dobre rezultaty w odbiorze pomieszczenia: jasne, dobrze oświetlone wnętrza z reguły wydają się większe. Wiąże się to również z wyborem koloru do łazienki: im mniej intensywny, tym pomieszczenie będzie optycznie bardziej przestronne.

Mała łazienka w bloku nie musi być solą w oku dla jej właścicieli. Umiejętnie zaaranżowana będzie prawdziwym miejscem relaksu po trudach dnia codziennego.