ogródek na balkonie
15
kw.

Własny ogródek na balkonie? Przeczytaj.

Założenie ogródka na balkonie niesie za sobą dużo korzyści. Wiele osób po ciężkim dniu chce wypocząć na swoim balkonie i marzy o tym, aby zrobić to w jak najlepszej atmosferze. Posiadając ogródek na balkonie można zapewnić sobie nie tylko spokój, ale też nacieszyć oczy pięknym widokiem rosnących kwiatów i ziół, zależnie od tego, co się w nim posadzi. Do stworzenia ogródka na balkonie potrzebne są doniczki o odpowiednich wymiarach. Nie warto inwestować jednak w donice metalowe lub plastikowe — zdecydowanie lepsze będą donice ceramiczne. Doniczki balkonowe muszą mieć też drenaż, a więc np. warstwę żwiru. Zakupić trzeba do nich trzeba odpowiednią ziemię. Do skutecznego założenia ogródka balkonowego będą potrzebne narzędzia, takie jak łopatki do sadzenia. Nie można zapomnieć też o różnych akcesoriach, np. rękawicach ogrodowych, dzięki którym sprawniej można wykonywać poszczególne prace.

Najpierw prace porządkowe

Przed założeniem ogródka balkonowego należy dokładnie uporządkować balkon, aby zyskać jak najwięcej powierzchni do zagospodarowania. Zajmuje to trochę czasu i pochłania sporo energii, ale za to efekty są zadowalające. Można pokusić się też o zmianę koloru ścian lub wyłożenie powierzchni balkonowej płytkami. Jeśli jest to blok należący do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, trzeba będzie mieć na to zgodę. Najlepiej na założenie ogródka balkonowego zdecydować się na wiosnę. Pod uwagę trzeba wziąć kąt padania światła, aby wszystkie rośliny miały go pod dostatkiem.

Aranżacja ogródka balkonowego to dość odpowiedzialne zadanie. Najmniej światła będzie padało na południową stronę balkonu, to tam należy umieścić rośliny niepotrzebujące sporej ilości światła do rozwoju.

Jakie rośliny mogą znaleźć się na balkonie?

Wypoczywanie na balkonie, na którym znajduje się sporo roślin to bardzo przyjemne doświadczenie dla wielu osób. Nie każdy jednak wie jakie rośliny będą tam pasować. Warto zdecydować się, chociażby na pnącza, które będą owijały sobą całą przestrzeń balkonową. Uzyska się wtedy efekt tzw. zielonej ściany, która pozwoli odseparować się od uciążliwych sąsiadów, którzy np. palą papierosy. Wtedy też jednak powinno zainwestować się w specjalną barierkę, dzięki której pnącza będą mogły swobodnie rosnąć i nikomu nie przeszkadzać.

Na słonecznych balkonach najlepiej poradzą sobie następujące rośliny:

  • aksamitki,
  • nasturcje,
  • pelargonie,
  • cynie,
  • maciejki.

Wybór jest więc bardzo duży. Każdy ma swoje ulubione rośliny, które kojarzą mu się z czymś przyjemnym. Ważne jest to, aby na balkonie było pięknie i kolorowo. Niektórzy decydują się też na uprawę warzyw, m.in. pomidorów, które nie zajmują na balkonach dużo miejsca. Najpierw trzeba rozejrzeć się jednak za sadzonkami i nasionami, najlepiej w takich przypadkach skorzystać z ofert zaufanych hodowców, którzy mają długoletni staż w branży.