Minimalistyczne wnętrza – trzy praktyczne wskazówki
Wnętrza urządzone w minimalistycznym stylu nieustannie cieszą się popularnością. Ich charakterystyczne cechy to prostota, funkcjonalność, uporządkowana przestrzeń oraz praktycznie całkowita redukcja zbędnych elementów. Dzięki temu minimalistyczne wnętrza są ponadczasowe i względnie odporne na zmiany trendów w aranżacji wnętrz.
Poniżej znajdują się 3 użyteczne wskazówki dotyczące tego, jak na własną rękę zaprojektować i urządzić minimalistyczne wnętrze.
1. Zaprojektowanie przestronnej i spójnej przestrzeni
Minimalistycznie urządzone pomieszczenia powinny sprawiać wrażenie przestronnych i harmonijnych. Z tego względu najczęściej są aranżowane w neutralnej, jasnej kolorystyce, która optycznie powiększa przestrzeń. Nadaje ona także pożądanego w minimalizmie efektu sterylności i ascetyzmu.
Minimalistyczne wnętrza muszą także być spójne, ponieważ w innym wypadku zaburzałoby to odczucie harmonii i uporządkowania. W związku z tym wszystkie zastosowane barwy i materiały muszą ze sobą współgrać.
2. Mniej znaczy więcej
Styl minimalistyczny wiąże się z ograniczeniem ilości mebli, wszelkiego rodzaju przedmiotów i przesadnych ozdób. Oznacza to, że decyzja o zastosowaniu każdego komponentu wystroju musi być gruntownie przemyślana. Ważne jest przede wszystkim unikanie nadmiaru. Należy wyeliminować te elementy wystroju w danym pomieszczeniu, które nie są związane z pełnioną przez nie funkcją.
3. Wybór mebli i dodatków
Dzięki redukcji ilości mebli i różnych dodatków każdy z nich samorzutnie zostaje wyeksponowany i nadaje pomieszczeniu właściwego charakteru. W związku z tym należy wybrać motyw przewodni dla danego pomieszczenia. Może to być kolor, zastosowany materiał lub nawet sposób kompozycji. Wszystkie elementy wystroju powinny być dobrane w harmonii z obranym motywem przewodnim. Przykładowo dopuszczalne jest stosowanie nawet mocnego kontrastu kolorystycznego biały — czarny, ale tylko pod warunkiem, że taki sposób kompozycji będzie motywem przewodnim. W związku z czym nie powinno się wprowadzać elementów z nim niezgodnych.
0 komentarzy